Go back
Events

Tipy a odporúčania cyklistických pretekov Letape Slovakia

Pohľad očami pretekov riaditeľa Jozefa Pukaloviča

Na čo si dať na trati pozor očami riaditeľa pretekov Jozefa Pukaloviča

Trasa L’Etape Slovakia by Tour de France ponúka unikátnu kombináciu prejazdu centrom hlavného mesta, okrajovými mestskými časťami s množstvom historických zaujímavostí popri trati, malebnými dedinami v podhorí Malých Karpát, pezinským vinohradom či záverečným prejazdom cestami na vrcholkoch karpatského lesoparku so záverom na ikonickom Kamzíku. Aby ste si preteky dokonale užili, pripravil som si pre vás pár tipov a odporúčaní 

 1. Štartový koridor – bude rozdelený na 4 zóny podľa vami predpokladaného dojazdového času. Rešpektujte toto rozdelenie, je to pre váš komfort a bezpečnosť, štartový balík sa bude skladať z viac ako 700 jazdcov. Budú sa v ňom nachádzať aj naši „traťoví maršali“, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť a poriadok v pelotóne.

 1. Úvodné kilometre cez mesto ideme spoločne v balíku, nepredbiehajte sa, nemeňte prudko smer jazdy, dávajte pozor na miestach, kde sa prechádza cez električkové koľaje.

 1. Po ostrom štarte na „13km““ si nájdite skupinu primeranú svojej výkonnosti, pomáhajte si v pelotóne signálmi a upozorneniami, ktoré sme si precvičovali na tréningoch, všetko to prispeje k tomu, že sa v pelotóne budete cítiť bezpečnejšie a budete si preteky užívať a vychutnávať.

 1. Po prvom stúpaní na Strmine sa na „46-47km“ nachádza úzky zjazd s dvomi pravotočivými zákrutami. Na tomto úseku jazdíte po lesných asfaltových cestách, zvýšte opatrnosť, aby vás v zákrute nevynieslo. Cez cestu vedú aj 3 odvodňovacie kanály, treba tomuto úseku venovať zvýšenú pozornosť.

 1. Krátko na to na „48km“ sa trasa rozdeľuje na dve časti – „RIDE“ odbočí doprava do mierneho stúpania smerom na Javorník, „RACE“ doľava nadol smerom na Lozorno. Asi po 2 km zjazdu na „50km“ sa nachádza ostrá pravotočivá zákruta – výrazne spomaľte a rešpektujte signály a upozornenia organizátorov.

 1. Následný zjazd do Lozorna je po kvalitnej ceste v miernom klesaní, venujte však dostatočnú pozornosť zjazdu, aby ste si držali správny smer.

 1. Za vodnou nádržou pri vjazde do dediny Lozorno sú na trati 3 retardéry (sú slabšie viditeľné, ale budú označené upozorňujúcimi značkami) a následne ostrá pravotočivá zákruta smerom na hlavnú cestu na Jablonové. Pribrzdite si a rešpektujte signály organizátorov.

 1. Zjazd z Pezinskej Baby je na širokej ceste, môžete využiť celý profil cesty, ale buďte opatrní – krátko po dosiahnutí vrcholu stúpania prebieha na ceste rekonštrukcia mostnej konštrukcie, kde sa ceste zužuje do jedného jazdného pruhu.

 1. Na konci zjazdu z Pezinskej baby vás čaká prudká odbočka vpravo povedľa nemocnice. Pred odbočením je potrebné z dlhého zjazdu výrazne spomaliť, ale cesta tu je dlhší úsek rovná a odbočenie je z veľkej diaľky vidieť.

 1. Vinohrad nad Pezinkom alebo naše „Strade Bianchi“ je krásny ale kľukatý úsek vinicami s množstvom zákrut, kde je potrebné jazdiť opatrne a dostatočne v predstihu si pred zákrutami pribrzdiť. Úsek ponúka krásne výhľady, ale napriek tomu, že ho dôsledne prečistíme, môže byť prašný, takže treba rýchlosť prispôsobiť povrchu možno viac ako inde na trati.

 1. Z vinohradov prechádzame cez Limbach, križujeme niekoľko vedľajších ulíc a cez „esíčko“ hlavnej cesty prichádzame na začiatok 3. stúpania na Veľký Javorník. Nachádza sa na ňom aj známy „Paris – Roubaix“ úsek, zhruba 400 metrov dlhá panelka, po ktorej treba jazdiť pri kraji a následne 300metrový hlinený úsek, ktorý je bez problémov zjazdný.

 1. Posledných 23kilometrov vedie karpatským lesoparkom. Cesta je kvalitná, viaceré úseky boli v poslednom období preasflatované. Hlavne v zjazdoch venujte zvýšenú pozornosť miestam, kde sa asfaltová cesta križuje s lesnými MTB chodníkmi. Zvýšenú opatrnosť je potrebné venovať aj prípadným peším turistom a chodcom. Úsek od Bieleho kríža ponúka ozaj kvalitný asfalt a nádhernú prírodu.

 1. Tesne pred cieľovým stúpaním na Kamzík (2km pred cieľom) vás čaká asi jediná prudšia zákruta vľavo na celej trati. Pribrzďujte si do nej v dostatočnom predstihu, je to riadne a vopred značené a signalizované.

Všeobecné upozornenia a odporúčania:

Na celej trati si na lesných úsekoch dávajte pozor na striedanie svetla a tmavších úsekov pod korunami stromov.

Napriek tomu, že jazdíme po zatvorených cestách, dodržiavajte pravidlá cestnej premávky a držte sa pri jazde na pravej strane vozovky, aby ste vytvorili dostatočný priestor na prejazd rýchlejším pretekárom, sprievodným vozidlám a motorkám.

Pomáhajte si navzájom a používajte signály a upozornenia. Bezpečnosť vašich kolegov v pelotóne priamo ovplyvňuje aj vašu bezpečnosť.

Dávajte pozor aj na okolie trate, divákov, chodcov, a na lesných úsekoch lesnú zver.

Odpadky vyhadzujte len v priestore občerstvovacích staníc. Veľká časť trate je vedená krásnou karpatskou prírodou, ktorá si nezaslúži, aby bola znečistená, práve naopak. 

Vďaka za dodržiavanie pravidiel a primeranú opatrnosť, verím, že si preteky parádne užijete

Naši partneri

Škoda
Presenting partner
BORA
Partner
HANSGROHE
Partner
KARIERA.SK
Partner
KRAJ
Partner
SANACLIS
Partner
ZOZNAM.SK
Media Partner
PREDPREDAJ.SK
Media Partner
NOVY CAS
Media Partner
RoadCycling.cz
Media Partner
BRATISLAVA
Institutional Partner
Bratislavský samosprávny kraj
Institutional Partner
MINISTRY
Institutional Partner
BRATISLAVA TOURIST BOARD
Institutional Partner
TRAVEL TO SKOVAKIA
Institutional Partner
BRATISLAVA BIS
Institutional Partner
Lesy SR
Institutional Partner
Mestské lesy v Bratislave
Institutional Partner
DHL
Technical Partner
PIERRE BAGUETTE
Technical Partner
VELO SPRINT
Technical Partner
BIKE PODIUM
Technical Partner
Shimano
Technical Partner
Big Media
Media Partner
Čarovné Slovensko
Media Partner
MT Biker
Media Partner
Šport
Media Partner
Isadore
Partner
VŠZP
Partner
Birell
Partner
Mattoni
Partner